Ceny złota i srebra w 2023 roku prognozy FXMAG zapytał analityków o perspektywy dla metali szlachetnych

 In Forex Trading

Chiny są obecnie jednym z największych nabywców złota. Na początku tego miesiąca bank centralny Chin ogłosił, że dodał do swoich rezerw kruszec o wartości około 1,8 miliarda dolarów, zwiększając łączną wartość do około 112 miliardów dolarów, podał Reuters. Jednak inflacja nie jest jedynym czynnikiem, który może mieć wpływ na rekordowy wzrost cen złota na przestrzeni kolejnych 10 lat. Złoty kruszec wrażliwy jest także na inne czynniki rynkowe jak na przykład decyzje Banku Centralnego, konflikty i sytuacja światowych gospodarek w najbliższej dekadzie. Prognoza zakłada rzeczy, które da się przewidzieć, jednak nadal pozostaje jedynie prognozą. Jest wiele rzeczy, których nikt nie przewidzi a zdarzają się i mają kolosalny wpływ na rynki całego świata, w tym także na ceny złota.

Około dwie trzecie srebra na świecie jest wydobywane jako… Wysoka zmienność wpływa na rynki finansowe od samego początku 2022 r. Podczas gdy wzrost cen złota był dość stały i teraz trend wzrostowy trwa. Inflacja to kluczowy czynnik, wpływający na wartość metalu szlachetnego w najbliższej przyszłości. W USA wskaźnik ten znajduje się na najwyższym poziomie od ostatnich 40 lat. Prawdopodobnie status złota jako głównego instrumentu, zabezpieczającego przed inflacją doprowadzi do dalszego wzrostu cen i XAU przekroczy poziom $2000 za uncję.

Odkryto największe w Europie złoże metali ziem rzadkich. Koniec z uzależnieniem od Chin?

Prognozy międzynarodowych analityków obiecują jednak znacznie więcej. Najodważniejsze predykcje mówią o cenie nawet USD/oz w 2023 roku. Kurs złota kontynuuje rajd W ubiegłym tygodniu cena złota przekroczyła psychologiczną barierę USD za uncję. Tym samym kruszec wrócił do poziomu cen z kwietnia ubiegłego roku. Również w naszej rodzimej walucie królewski metal znacznie zyskał od początku stycznia, jednak z uwagi na umacniającą się złotówkę, wzrosty te, w perspektywie 2-3 miesięcy wydają się mniej wyraziste niż w przypadku ceny w dolarze amerykańskim. Obiecujące prognozy dla ceny złota Wiele wskazuje na to, że to dopiero początek wzrostowej tendencji.

prognozy złota

Kruszec podrożał o ponad 12% od czasu spadku do dwuletniego minimum pod koniec września, gdy oczekiwania wolniejszych podwyżek stóp przez Fed przyćmiły urok dolara. Rynek spodziewa się ważnych danych ze Stanów Zjednoczonych. Odczyt amerykańskiego PKB za III kwartał 2022 roku i… Cena złota osuwa się w środę rano z tygodniowego maksimum Co dzieje się dalej po Wielkiej Brytanii PM Johnson pisze Brexit list opóźniony osiągniętego w trakcie poprzedniej sesji, gdy kruszec podrożał na fali gwałtownego osłabienia dolara po wstrząsie wywołanym przez zaskakującą decyzję Banku Japonii. Banki centralne podniosły stopy procentowe w zeszłym tygodniu, m.in. Za uncję po tym, gdy wtorkowa sesja zakończyła się na najwyższym poziomie od czerwca tego roku.

W teorii, zyski takich przedsiębiorstw podążają za cenami złota, ale dzięki dźwigni operacyjnej tych firm mogą przynosić wyższy zarobek niż sam kruszec. Najbliżej surowców są natomiast fundusze, które wykorzystują do inwestowania kontrakty terminowe (np. QUERCUS Gold, Investor Gold Otwarty). Ekspert spodziewa się, że bardziej przyjazne otoczenie inwestycyjne dla złota zniweluje ubiegłoroczną redukcję zasobów funduszy giełdowych o 120 ton, potencjalnie powodując wzrost o co najmniej 200 ton. Równocześnie fundusze hedgingowe od początku listopada, kiedy to potrójne dno zasygnalizowało zmianę dominującej wówczas strategii sprzedaży złota przy jakichkolwiek oznakach umocnienia, stały się kupującymi netto. – W rezultacie z krótkiej pozycji netto w wysokości 38 tys. Kontraktów fundusze osiągnęły na dzień 27 grudnia długą pozycję netto w wysokości 67 tys.

Inflacja w strefie euro spadła po raz trzeci z rzędu i jest najniższa od sierpnia

O ile wysokie odczyty inflacji nadal skłaniają Fed do podwyżek stóp procentowych, to widać, że instytucja ta zwraca coraz więcej uwagi na spowolnienie… Dyrektor generalny Morgan Creek Capital Mark Yusko przewiduje, że Bitcoin i inne aktywa ryzykowne odbiją się tak samo jak sektor technologiczny po bańce Dot Com z początku lat 2000. – Złoto jest ostatecznym arbitrażem wartości …

prognozy złota

Za to Juerg Kiener, dyrektor zarządzający Swiss Asia Capital, typuje w 2023 roku kurs pomiędzy a USD. „W wycenach tych spółek odzwierciedlona jest już stagnacja metali od niemal 2,5 roku, ale i wzrost kosztów, przede wszystkim energii i pracy w tym czasie, co odbiło się negatywnie na marżach. Obecnie segment spółek wydobywczych jest historycznie bardzo tani względem cen wydobywanych metali, a takie odchylenia to zwykle optymalny okres do przyjrzenia się im. „Z uwagi na zdecydowanie wyższe ryzyko należy jednak pamiętać, że powinny być one uzupełnieniem portfela fizycznych metali, a nie jego zamiennikiem” – dodaje analityk firmy Tavex.

Wyniki Eurojackpot 29.11

Z informacji opublikowanych w październiku przez MKS PAMP wynika, że złoto w Dubaju i Stambule lub na Shanghai Gold Exchange było notowane z wieloletnimi premiami w stosunku do londyńskiego benchmarku. To znak, że apetyt kupujących na ten kruszec przewyższał import. W 2019 roku nikt nawet nie myślał o tym, że możliwy jest taki scenariusz jaki pokazał światu rok 2020, pandemia i wszystkie jej konsekwencje. Złoto od zawsze uznawane było za bezpieczną inwestycję. Niepewne czasy sprzyjają zwiększonemu zainteresowaniu tradycyjnej, ale pewnej inwestycji. Historia wielokrotnie już nam pokazała, że niezależnie od prognoz – inwestycja w złoto zawsze się opłaca.

  • Metal ten ma szerokie zastosowanie w przemyśle nowoczesnych technologii, które odpowiadają za połowę całkowitego popytu na srebro.
  • Jednak jeśli ktoś kupił je wtedy, jego inwestycja wykazuje po pół roku stratę rzędu 15 proc.
  • Szanse na to zwiększa sytuacja spowolnienia wzrostu rentowności zarówno dolara amerykańskiego, jak i obligacji.
  • Urząd argumentuje to spadającymi cenami gazu na giełdzie.

Obecnie notowania złota są napędzane przez słabość dolara amerykańskiego oraz obawy związane z globalną recesją i status złota jako bezpiecznej przystani. Po rozczarowującym 2022 roku, wielu inwestorów w tym roku zaczyna wracać do dodawania złota do swojego portfela w formie jednostek funduszy ETF. Notowaniom złota nie zaszkodziły nawet wypowiedzi przedstawicieli Fed, dotyczące planów podwyżek stóp procentowych w USA do poziomów przekraczających 5%.

Cena złota wzrosła od początku listopada ub.r. Zwyżka ta sprawiła, że za jedną uncję tego kruszcu znów zapłacić trzeba niemal 1900 dolarów. Cezary Graf uważa, że tendencja ta będzie kontynuowana i notowania złota wkrótce przekroczą 2200 dolarów, ustanawiając tym samym nowe ATH. Z rekordowych 2070 dolarów do niespełna 1615 dolarów za uncję. Konsensus rynkowy zakłada bowiem, że Fed podniesie… Średnioterminowa perspektywa dla złota wygląda dość obiecująco.

Przekaz ze strony Fed wsparciem dla cen złota

Cena złota w ubiegłym tygodniu, przed Jackson Hole, rosła, co świadczyć mogło o sporej niepewności inwestorów co do tego, jaką linię obierze FED. W czwartek złoto znalazło się blisko USD za uncję, jednak w piątek zanurkowało w okolice 1 735, kontynuując spadek w poniedziałek. LexaTrade – opinie i pomocne informacje Metalem szlachetnym wartym uwagi jest również srebro. Analitycy Metal Focus działający w imieniu Silver Institute przewidują, że w 2022 roku popyt na srebro będzie o 16% wyższy niż rok wcześniej i osiągnie poziom 1210 milionów uncji (37,6 tys. ton).

Im dłużej utrzymuje się inflacja, tym lepsze są perspektywy dla inwestujących w złoto

Tegoroczne działania Fed zwiększyły apetyt inwestorów na amerykańskie obligacje. Rentowność papierów 10-letnich wzrastała z 1,5 proc., do nawet 4 proc., podczas gdy kurs złota jest na podobnym poziomie jak 12 miesięcy temu. Słynny autor bestsellerowej Mark Carney, przemawiając w Parlamencie, wyraził swoje stanowisko w sprawie Brexit książki “Bogaty ojciec, biedny ojciec”, Robert Kiyosaki, twierdzi, że właśnie teraz jest ostatnia chwila na kupienie złota i srebra po niskich cenach. Rynek akcji załamie się, a ceny złota i srebra stromo pójdą w górę – prognozuje Kiyosaki.

Faktury ustrukturyzowane staną się wyłączną formą wystawiana faktur przez podatników.

Złoto H4 – objęcie bessy Ze względu na Dzień M. Lutera Kinga w USA jest święto i giełdy nie pracują, dlatego znaczniejszych ruchów możemy dopiero oczekiwać w czasie sesji azjatyckiej. Złoto M30 – trójkąt symetryczny Na wykresie M30 możemy wyrysować symetryczny trójkąt. Jest to formacja bilateralna, czyli wybicie może pojawić się z równym prawdopodobieństwem tak w górę jak i w dół. Jeśli jednak to wybicie nastąpi, cena przez jakiś czas będzie podążać zgodnie w tym kierunku.

Dodatkowo, wraz ze złagodzeniem antycovidowych ograniczeń w Chinach, popyt na srebro powinien jeszcze wzrosnąć, ponieważ Państwo Środka jest największym konsumentem tego metalu. Srebro powinno również skorzystać na zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych przez Fed. W tej chwili za uncję złota w transakcjach kasowych płaci się około 7900 złotych, czyli ciągle kilkaset złotych więcej niż pod koniec zeszłego roku. Trzeba pamiętać, że za tę cenę nikt nam nie sprzeda sztabki lub monety bulionowej. Za fizycznie istniejące złoto musimy zapłacić więcej. Najtańsze monety o wadze uncji trojańskiej kosztują około 8,3 tys.

Premier: najprawdopodobniej unikniemy recesji

Indeks dolara w środę rano utrzymuje się w okolicach 7-miesięcznych minimów przy 102,42 pkt., a od 20-letniego szczytu z września… Polcari argumentował, że ceny złota odnotują pewien spadek i opór na poziomie 1900 dolarów za uncję. Podkreśla, że ceny będą określane na podstawie tego, jak inflacja będzie reagować na podwyżki stóp procentowych na całym świecie. Powołał się przy tym na wtorkowy jednodniowy wzrost ceny złota wywołany osłabieniem się amerykańskiego dolara. W środę, gdy wycena amerykańskiej waluty ustabilizowała się, spadła również cena złota. Notowania złota mają za sobą wyjątkowo nerwowy tydzień.

Jednak za 20 uncji złota ( 1 uncja około 9000 PLN ) nadal kupimy nowego Forda. Koniecznie Otwórzcie Bezpłatne konto demona LiteFinance! Na LiteFinance będziecie na bieżąco, jeśli chodzi o wiadomości dotyczące złota jako aktywu inwestycyjnego, a dzięki wygodnemu interfejsowi możecie z łatwością rozpocząć handel metalem szlachetnym lub innym dowolnym aktywem.

Paradoksalnie jednak w ich portfelu nie znajdziemy ani jednej sztabki złota. Inflacja CPI w USA wyhamowała w grudniu ubiegłego roku do 6,5 proc. Srebro wzrosło o prawie 35% w ciągu ostatnich 4 miesięcy, podczas gdy złoto zyskało tylko niecałe 10%. Metal może osiągnąć marcowy szczyt powyżej $27/oz, jeśli będzie kontynuował tendencję… Najwyższą jak dotąd cenę złota zanotowano w 2011 r., gdy płacono 1921,17 za uncję. Prognozy analityków czołowego australijskiego banku.

Mówiąc najprościej – jeśli zyski z obligacji pozostają wątpliwe lub ledwo przekraczają inflację, inwestorzy chętnie lokują swój kapitał w złote sztabki lub kontrakty terminowe na złoto. Jednak w sytuacji hossy na rynku obligacji 10-letnich, złoto otrzymuje trudnego przeciwnika. Osoby posiadające kapitał wolą lokować go wówczas w bezpiecznych obligacjach przynoszących określoną w momencie zakupu stopę zwrotu. Na początku 2020 roku wykresy inwestycyjne pokazały punkty zwrotne cen obligacji i złota. Odwrócenie trendu nastąpiło w kolejnych miesiącach. Wzrost cen obligacji zapoczątkował bessę na złocie, której skutki widać do dzisiaj.

Recent Posts
0